Breadcrumbs


Улогуј се




Maturanti

Опроштај од осмака
Овај свечани тренутак који сваки мали ђак замишља осам година нисмо дочекали онако како
смо очекивали. Осим епидемије, задесило нас је и невреме, на пола свечаности. Ипак, свесни
да је за осмаке ово прелазак из окриља своје школе у нешто ново и још увек непознато, иако
са ветром у коси, повременим рушењем декорација, одељењске старешине Мирјана
Миљковић и Анико Халгато осмацима су уручили похвалнице,дипломе и награде.
Директорица школе, Бранка Бешлић, прогласила је и ђака генерације 2019/20.- то је ученица
8/1 , Маша Праштало. Наставница ликовне културе, Ксенија Нађ, и наставница српског језика,
Ивана Митић, у име Наставничког већа уручиле су специјалне дипломе Тиму који се истакао
креативношћу, ангажовањем и посвећеношћу на пољу уметности. Свим присутнима обратила
се и Бранка Петрић, представник родитеља ове генерације. Она се захвалила наставницима,
учитељицама и посебно одељењским старешинама и охрабрила ђаке за наставак школовања.
Након доделе диплома, сви заједно смо прославили матурско вече у весељу и игри у Хотелу
„Галерија“, где смо се тешког срца растали од ове генерације паметних, храбрих, добрих
младих људи на које смо сви веома поносни.Они су од нас требали да се опросте својим
радовима, које су написале Ана Мишић ( 8/1) и Габријела Редлер (8/2). Све што нисмо стигли
због услова који су нас задесили, објављено је у дигиталном облику, на школској фб страници.
Овај дан свакако је био посебан и незабораван. Нашим осмацима желимо много среће и
успеха на пријемном, у будућој школи, да буду вредни и да верују у своје снаге и способности,
али пре свега да буду срећни, окружени пријатељима и истрајни на путу остварења својих жеља.

СЛИКЕ ОСМАКА

Az el nem hangzott búcsúbeszéd, amit Rédler Gabriella (8/2) olvasott volna fel, ha közbe nem szól az időjárás.

Eljött a nyolcadik osztály vége, amikor is búcsúzúnk egymástól és tanárainktól. Az osztálytársainktól elválunk, mindent itt hagyunk, de az emlékek egy örök életre megmaradnak.
Rengeteg vicces, humoros élmény köt össze bennünket a felső osztályokból is. Sokat nevettünk és hülyéskedtünk, néha poénból ugrattuk egymást, de nem sértődtünk meg a beszólásokon.
Alsóban mindig izgalmas dolgok történtek velünk: például, amikor az egyik volt osztálytársunkat beültettük a szekrénybe, körülbelül az órának a feléig bent kuksolt, de az utolsó tizenöt percben kijött, és szegényke kapott egy egyest. Előfordult, hogy titokban horrort néztünk az osztályteremben. Voltak saját horrorjátékaink is, és megesett, hogy annyira féltünk, hogy be sem mertünk menni a lánymosdóba. Nagyon szerettünk a folyosókon futkározni, vagy futóversenyeket rendezni, de a tanárok mindig megállítottak minket, és így nagy volt az esély, hogy elveszítsük a fogadást, vagy csak szimplán utolsók leszünk.
A kirándulások voltak a legemlékezetesebbek, amelyek során mindig kihúztuk a gyufát a tanároknál, és ezt mesterfokon csináltuk. Hatodik osztályban nem engedték a tanárok, hogy késő este átjárjunk egymás szobájába, de ott volt a terasz, és így át tudtunk mászni egymáshoz. Bújócskáztunk is, felmentünk az épületnek a legfelső emeletére, ahol babzsákok voltak, és azok közé bebújtunk, így senki sem talált meg minket. Amikor az Ezüst-tónál kirándultunk, dobáltuk a kavicsokat a tóba és kacsáztunk, közben lefröcsköltük egymást. Nyolcadikban egy magyarországi kirándulásra mentünk, amit az oszink pályázott meg nekünk a Balatonra. Már a buszon jól kezdődött ez a kirándulás. Igaz az első egy órában még aludtunk, de később már zenét hallgattunk, nevetgéltünk, beszélgettünk, így igen gyorsan telt az idő. Egy nagyon szép hotelbe érkeztünk meg, melynek még wellnes részlege is volt, ahová esténként jártunk. Kipróbáltuk a jakuzzikat és a négy fajta szaunát is. Nyomkodtuk egymást a víz alá és labdáztunk. A sok tartalmas program, a közös élmények még jobban összekovácsolták itt az osztályt.
Nyolc év alatt nagyon összeszoktunk, együtt nőttünk fel. Nagyon nehéz lesz itt hagyni ezt az iskolát, de mindig boldogan fogunk visszaemlékezni a közös emlékeinkre. Nehéz az elválás, de tíz év múlva újra láthatjuk egymást.
Itt lezártuk életünk egyik fontos szakaszát, elhagyjuk az általános iskolát, és tovább repülünk az utunkon. Köszönünk mindent a tanító néninknek, az osztályfőnökünknek, a tanárainknak, hogy idáig elkísértek minket. Mi most már készen állunk a középiskolára. Itt most elköszönünk, vigyázzanak magukra, és tanítsák meg a következő generációknak is mindazt, amit nekünk, és biztassák őket is, ahogy velünk tették.
Köszönünk mindent! Viszlát Ivan Goran Kovačić Általános Iskola! Sziasztok!

 

 

УПУТСТВО ЗА УЧЕНИКЕ[1]

  • Завршни испит полажу сви ученици осмог разреда, као и одрасли који стичу основно образовање у складу са законом који се уређује образовање одраслих.
  • Завршни испит се полаже три дана – првог дана се полаже српски, односно матерњи језик, другог математикa, а трећег комбиновани тест.
  • Ученици имају обавезу да пре приступања испиту са одељењским старешином благовремено провере тачност својих личних података и података о успеху током школовања у бази података.
  • Испит три дана почиње у 9.00 часова и траје 120 минута.
  • Ученици су дужни да у школу дођу у 8.15 часова сва три дана одржавања испита.
  • На испит из српског, односно матерњег језика и на испит на коме се полаже комбиновани тест ученици треба да понесу ђачку књижицу са овереном фотографијом и уписаним идентификационим бројем ученика, графитну оловку, плаву хемијску оловку и гумицу;
  • На испит из математике ученици треба да понесу ђачку књижицу са овереном фотографијом и уписаним идентификационим бројем ученика, графитну оловку, плаву хемијску оловку, гумицу, лењир, тругао и шестар.
  • Ученици се распоређују у просторије у којима се полаже испит према унапред утврђеним списковима ученика који су истакнути на огласној табли или на другом видном месту у школи, тако да редни број ученика на Јединственом списку ученика одговара редном броју клупе у којој ће ученик седети.
  • Ученик решава тест према упутствима датим од стране дежурних наставника и према упутству за израду теста које је штампано на самом тесту.
  • Препоручљиво је да ученици одговоре прво пишу графитном оловком (што није обавезно), а тек на крају плавом хемијском оловком. Ово је важно јер се одговори написани графитном оловком, као ни преправљани одговори написани хемијском оловком, неће признавати при бодовању.
  • На завршном испиту није дозвољено коришћење мобилних телефона, калкулатора, бележака, папира, нити других материјала који не спадају у прописан прибор за испит. Ученици су дужни да, на за то предвиђено место, одложе своје торбе, искључене мобилне телефоне, калкулаторе и друга техничка помагала, пернице, белешке, папире, храну и сл. осим воде/освежавајућег напитка.
  • На испиту није дозвољено преписивање, разговор међу ученицима и ометање других ученика. Ученици ће бити удаљени са испита уколико не поштују прописану процедуру на испиту и упутства дата од стране дежурних наставника. Ученик који буде удаљен са теста добиће нула бодова на том тесту.
  • Ученик који је удаљен са теста у следећем року може да полаже тест са кога је удаљен.
  • Ученицима није дозвољено да напуштају просторију у којој се полаже испит пре 9.45 часова и у периоду од 10.45 до 11.00 часова.
  • Када ученици заврше израду теста, треба да позову дежурног наставника подизањем руке и да после предаје теста, напусте простор тако да не ремете рад других ученика.
  • После објављивања привремених резултата, ученици имају право увида у свој тест, aзаједно са родитељем, односно другим законским заступником, и право приговора школској комисији уколико сматрају да су оштећени.

Приликом провере резултата на појединачним тестовима на завршном испиту ученици треба да имају јасну и прецизну информацију о начину приказивања резултата на тестовима и начину бодовања.

На основу Правилника о измени Правилника о програму завршног испита у основном образовању и васпитању („Службени гласник РС ─ Просветни гласник”, број 2/18) у коме је утврђен удео појединачних тестова у укупом броју бодова на завршном испиту, који износи 40 бодова, ученик може да оствари из српског, односно матерњег језика највише 13 бодова, из математике највише 13 бодова и на комбинованом тесту највише 14 бодова.

На сваком појединачном тесту ученик решава 20 задатака, тј. максималан резултат на тесту је 20. Ради прецизног увида у постигнућа током и на крају испита, сваки ученик ће имати увид у два податка – резултат на тесту и број бодова за упис, тј. прерачунат резултат постигнут на тесту.

Бодови које је ученик остварио за упис у жељену средњу школу израчунавају се тако што се резултат постигнут на тесту из српског (односно матерњег) језика и математике множи коефицијентом 0,65, а резултат постигнут на комбинованом тесту множи са коефицијентом 0,7.

Формула за израчунавање броја бодова које је ученик има на основу општег успеха и резултата постигнутих на завршном испиту:

Укупан број бодова за упис = (VI + VII + VIII) ∙ 4 + 0,65 ∙ СЈ + 0,65 ∙ МА + 0,7 ∙ КТ

VI – општи успех на крају VI разреда

VII – општи успех на крају VII разреда

VIII – општи успех на крају VIII разреда

СЈ – резултат на тесту из српског / матерњег језика

МА – резултат на тесту из математике

КТ – резултат на комбинованом тесту

То значи да ће ученик који, на пример, има резултат 17 бодова на тесту из српског језика остварити 11,05 бодова на том тесту. Ради прецизног увида у постигнућа током и на крају испита, сваки ученик ће имати увид у два податка – резултат на тесту и број бодова на тесту, тј. прерачунат резултат постигнут на тесту.

 

УПУТСТВО ЗА РОДИТЕЉЕ (ДРУГЕ ЗАКОНСКЕ ЗАСТУПНИКЕ)[1]

 

 

  • Завршни испит полажу сви ученици осмог разреда.
  • Завршни испит се полаже три дана – првог дана се полаже српски, односно матерњи језик, другог математикa, а трећег дана комбиновани тест.
  • Ученици имају обавезу да пре приступања испиту са одељењским старешином благовремено провере тачност својих личних података и података о успеху током школовања у бази података.
  • Ученици треба да дођу у школу у 8.15 часова сва три дана полагања испита;
  • На испит из српског, односно матерњег језика и на испит на коме се полаже комбиновани тест ученици треба да понесу ђачку књижицу са овереном фотографијом и уписаним идентификационим бројем ученика, графитну оловку, плаву хемијску оловку и гумицу;
  • На испит из математике ученици треба да понесу ђачку књижицу са овереном фотографијом и уписаним идентификационим бројем ученика, графитну оловку, плаву хемијску оловку, гумицу, лењир, троугао и шестар.
  • На испиту није дозвољено коришћење мобилних телефона, калкулатора, бележака, папира, нити других материјала који не спадају у прописан прибор за испит.
  • На испиту није дозвољен разговор међу ученицима.
  • Ученицима није дозвољено да напуштају просторију у којој се полаже испит пре 9.45 часова и у периоду од 10.45 до 11.00 часова.
  • Ученици могу бити удаљени са испита у случају непоштовања правила и упутстава дежурних наставника. Ученик који буде удаљен са теста добиће нула бодова на том тесту.
  • Ученик који је удаљен са теста у следећем року може да полаже тест са кога је удаљен.
  • Родитељима односно другим законским заступницима забрањено је да без посебног одобрења буду у школи за време полагања завршног испита.
  • У случају непредвиђене спречености ученика да приступи полагању завршног испита, родитељ односно други законски заступник у обавези је да то пријави одељењском старешини до 8.00 часова на дан полагања.
  • Ученике на болничком или кућном лечењу родитељи, односно други законски заступници, пријављују одељењском старешини најкасније један дан пре полагања завршног испита; ученици полажу завршни испит у простору који одговара њиховом здравственом стању.
  • После објављивања привремених резултата, ученици имају право увида у свој тест, aзаједно са родитељем, односно другим законским заступником, и право приговора школској комисији уколико сматрају да су оштећени.

Молимо родитеље, односно друге законске заступнике, да:

  • Воде рачуна да ученици доручкују и попију воду пре почетка завршног испита.
  • Провере да ли су ученици понели потребан прибор за рад и ђачку књижицу.
  • У провери резултата на појединачним тестовима на завршном испиту родитељи, односно други законски заступници ученика треба да имају јасну и прецизну информацију о начину приказивања резултата на тестовима и начину бодовања.

   На основу Правилника о измени Правилника о програму завршног испита у основном образовању и васпитању („Службени гласник РС ─ Просветни гласник”, број 2/18) у коме је утврђен удео појединачних тестова у укупом броју бодова на завршном испиту, који износи 40 бодова, ученик може да оствари из српског, односно матерњег језика највише 13 бодова, из математике највише 13 бодова и на комбинованом тесту највише 14 бодова.

На сваком појединачном тесту ученик решава 20 задатака, тј. максималан резултат на тесту је 20. Ради прецизног увида у постигнућа током и на крају испита, сваки ученик ће имати увид у два податка – резултат на тесту и број бодова за упис, тј. прерачунат резултат постигнут на тесту.

Бодови које је ученик остварио за упис у жељену средњу школу израчунавају се тако што се резултат постигнут на тесту из српског (односно матерњег) језика и математике множи коефицијентом 0,65, а резултат постигнут на комбинованом тесту множи са коефицијентом 0,7.

Формула за израчунавање броја бодова које је ученик има на основу општег успеха и резултата постигнутих на завршном испиту:

Укупан број бодова за упис = (VI + VII + VIII) ∙ 4 + 0,65 ∙ СЈ + 0,65 ∙ МА + 0,7 ∙ КТ

VI – општи успех на крају VI разреда

VII – општи успех на крају VII разреда

VIII – општи успех на крају VIII разреда

СЈ – резултат на тесту из српског / матерњег језика

МА – резултат на тесту из математике

КТ – резултат на комбинованом тесту

То значи да ће ученик који, на пример, има резултат 17 бодова на тесту из српског језика остварити 11,05 бодова на том тесту. Ради прецизног увида у постигнућа током и на крају испита, сваки ученик ће имати увид у два податка – резултат на тесту и број бодова на тесту, тј. прерачунат резултат постигнут на тесту.

 


  

 

 

Mala matura 2017 - priprema za završni ispit 

 

Mala-matura.com  je projekat besplatne online pripremne nastave za završni ispit, gde se kroz niz online kurseva iz srpskog jezika i matematike, kao i priprema za kombinovani test, pomaže učenicima osnovnih škola da savladaju kompletno gradivo potrebno za polaganje završnog ispita.

 

Projekat je nastao pod pokroviteljstvom Srednje škole za informacione tehnologije ITHS i Visoke škole strukovnih studija za informacione tehnologije ITS, akreditovanih od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Ideja ovog projekta je da se svim osnovcima koje očekuje upis u srednje škole i gimnazije omogući potpuno besplatna i visokokvalitetna pripremna nastava.

 

Припремна настава за пријемни испит за образoвни профил
ликовни техничар

Припремна настава за ученике основних школа, одржаће се у просторијама Политехничке школе, у улици Максима Горког 38, према следећем распореду

 

датум

време

област

дежурни наставник

11. март 2017.

9 - 12 часова

цртање

Ражнатовић Н. Шухајда З.

18. март 2017.

9 - 12 часова

сликање

Ражнатовић Н. Милодановић С.

25. март 2017.

9 - 12 часова

вајање

Гарић Ж.

Хорват М.

 

На припремну наставу потребно је донети:

За цртање -  блок број 5, графитне оловке, гумицу (и друге цртачке технике туш, угаљ…)

За сликање - блок број 5, графитна оловка, четкице, темпере или акрилне боје, посуду за воду, крпица за брисање.

За вајање   материјал обезбеђује Политехничка школа. (алатке за израду се могу понети по жељи)
Пожељно је да ученици понесу своје радове, ради прегледа и евентуалне корекције од стране наставника.

Пријава заинтересованих врши се у секретаријату Политехничке школе од 8-14 часова, лично или на телефон 024/663-101.

Рок за пријаву је 6. март 2017. године.